لایک یا دیسلایک

نمایشگاه بین المللی ایران هلث ۲۰۱۷ با حضور لیزارد وب
۱۳۹۶-۰۲-۲۷
انواع تقلب های تلگرامی
۱۳۹۶-۰۳-۱۳

لایک یا دیسلایک

مارک زاکربرگ،هیچگاه کلیدdislike برای فیسبوک طراحی نکرد،او معتقد است که در این جهان ما نمیتوانیم از چیزی که برای دیگران است بدمان بیاید، بلکه فقط میتوانیم آنرا دوست نداشته باشیم.

تعریف لایک توسط فیسبوک

با توجه به تعرف ارائه شده توسط فیسبوک می توان چنین گفت که برای مثال لایک کردن یک پست ویدئویی به معنای زیر است:

  • فرد ویدئو را پسندیده ‌است.
  • بر روی تایم‌لاین (خط زمانی – نشان دهنده تاریخچه فعالیت های فرد یا صفحه) فرد نشانه ای مبنی بر آنکه ویدئو منتشر شده را پسندیده است، قرار می گیرد.
  • پست گذار متوجه خواهد شد که فرد ویدئو را پسندیده است.

سه نکته ذکر شده توسط فیسبوک نشان دهنده هدف گذاری اصلی مدیران این شبکه از تعبیه لایک در زیر هر پست می باشد، اینکه توسط آن می‌توان به سادگی سلایق گوناگون هر کاربر مجازی را رصد کرده و مورد مطالعه قرار داد. اما همانطور که ذکر شد لایک محدود به تایید پست ها نمی شود بلکه در انواع و اقسام صفحه ها کاربرد فراونی دارد.

فیسبوک با توجه به لایک های فرد به دوستانش اطلاع می دهد که وی چه صفحه ای را پسندیده‌ است و در گوشه ی صفحه ی سایر کاربران، با معرفی لایک های زده شده، آن را به دیگران پیشنهاد می‌دهد.

همین طور با لایک کردن یک صفحه، فیس‌بوک به صورت هدفمند صفحه های مرتبط را برای لایک کردن مجدد به کاربر معرفی می کند. به واقع فیسبوک با برداشتن اولین قدم کاربر، قدم های بعدی او را پیش بینی کرده و حتی می‌تواند با سوق دادن کاربر به سمت دلخواه او را در جریان مد نظر خود مدیریت کند

واقعیت لایک در شبکه های اجتماعی

اما این همه واقعیت نیست چراکه تعداد زیاد لایک یا فالوور (دنبال کننده)، نشانه دوست داشتنی بودن و اهمیت فرد، یا اهمیت مطلب فرد برای دیگران نیست. چرا که لایک کردن امروزه به یک بده بستان تبدیل شده است و دیگران شما را لایک می کنند تا لایک شوند. بسیاری از افراد، فقط دیگران را لایک می کنند تا به خودخواهی متهم نشوند و خیلی از پست هایی که لایک می شوند، اصلا خوانده نمی شوند !!

لایک به چه معناست

چرا لایک ها نشان دهنده اهمیت و دوست داشته شدن نیست؟

با یک مثال ساده می توان به حقیقت موضوع دست یافت، اگر فردی در فیسبوک فقط ۱۰۰ نفر را فالوو یا دنبال کند و هر کدام در روز دست کم یک پست بگذارند ( برخی افراد گاه تا ۷- ۸ پست در روز ارسال می کنند) این فرد با حداقل ۱۰۰ پست مواجه خواهد شد و اگر فقط برای خواندن هر پست یک دقیقه نیاز باشد تقریبا یک ساعت و چها دقیقه طول خواهد کشید تا فرد بتواند مطالب ارسال شده توسط دوستانش را بخواند.

معلوم است که این فرد  فرصت نخواهد کرد تک تک پست های دوستانش را بخواند و از روی رضایت یا پسندیدن، آن را لایک کند. بنابراین فقط پست ها را بی وقفه پشت سرهم و بدون خواندن لایک می کند تا فقط فالوورهایش را از دست ندهد!)

تبادل لایک

به غیر از سلبریتی ها (افراد مشهور مثل هنرپیشگان معروف و…)، کسانی که لایک زیادی دارند (در اینستاگرام)، حتی اگر کسی را فالو (دنباله روی) نکرده باشند، به صفحه آن ها سر می زنند و مطالبشان را لایک می کنند تا لایک جمع کنند. چون فالو شدن و فالو نکردن توهم “مهم بودن” را در فرد ایجاد می کند، فرد کسی را فالو نمی کند اما غیرمستقیم به صفحه افراد رفته و همه را لایک می کند تا لایک بگیرد! زمانی هم که افراد برای شما کامنت می گذارند هدفشان این است که برایشان کامنت گذاشته شود. (از شما تعریف می کنند تا شما هم از آن ها تعریف کنید).

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس
آدرس