آیا اینستاگرام دایرکت های شما را میخواند؟

قدمی برای پیشرفت : مارک زاکربرگ نام فیس‌بوک را به متا تغییر داد!
۱۴۰۰-۰۸-۰۹
دیتای اینستاگرام
چطوری دیتای اینستاگرام خود را حذف کنیم؟
۱۴۰۰-۰۸-۱۶

آیا اینستاگرام دایرکت های شما را میخواند؟

شاید بارها به این موضوع فکر کرده باشید که آیا اینستاگرام با این حجم از درخواست‌ها برای دسترسی به اطلاعات شخصی ما از ما جاسوسی می‌کند؟

فیسبوک هم که به تازگی نامش را به متا تغییر داده، شرکتی‌ست که به نقض حریم خصوصی مشهور بوده و اینستاگرام و واتساپ که مهم‌ترین زیر مجموعه‌های آن هستند، بخش مهمی از زندگی مجازی کاربران را به‌خود اختصاص داده‌اند.

حالا واقعا اینستاگرام از ما جاسوسی می‌کند؟ مثلا، آیا این شرکت می‌تواند پیام‌هایی که ما در دایرکت ردو بدل کردیم چک کند؟

فرض کنیم اینستاگرام اطلاعات زیادی درباره‌ ما دارد. قطعا فیسبوک قدیم یا همان متای جدید، به‌عنوان شرکتی که اپلیکیشن‌های مهم مانند مسنجر، واتساپ، اینستاگرام و خود شبکه‌ی اجتماعی فیسبوک را تحت مالکیت خود دارد، داده‌های آن‌ها را با یکدیگر به اشتراک می‌گذارد.

حتی اگر هیچ‌ وقت عضو شبکه‌ی اجتماعی فیسبوک نبوده‌اید، یک پروفایل در سایه دارید؛ زیرا ممکن است از سایر پلتفرم‌های این شرکت یا برنامه‌ها و سرویس‌های دیگری استفاده کنید که به‌نوعی به سرویس‌های فیسبوک وصل هستند.

به این جمله کمی عمیق‌تر فکر کنید؛ اگر شما برای استفاده از محصول مبلغی پرداخت نمی‌کنید، محصول خود شما هستید!

آیا اینستاگرام دایرکت های شما را میخواند؟

فیسبوک سرویس‌های شرکتش را به رایگان در اختیار ما قرار می‌دهد، اما مدیریت این مجموعه‌ی عظیم به‌هیچ‌ وجه رایگان نیست. و نیز بهای آن همان اطلاعات شخصی ماست. در واقع، داده‌های ما برای تبلیغات فروخته و استفاده می‌شوند.

درآمدزایی شرکت‌هایی مانند فیسبوک و گوگل از همین راه بوده و ثروت های اینچنینی امثال زاکربرگ هم با معامله‌ی داده‌های ما به‌دست آمده.

بسیاری از کاربران از اینکه آدرس ایمیل، تاریخ تولد و بسیاری دیگر از اطلاعات شخصی آن‌ها دست به دست شود نگران هستند. در مقابل، کاربرانی هم‌بوده که به این موضوع توجهی ندارند.

حتی بعضی ممکن است از آن اطلاع نداشته باشند. اما اینستاگرام هم می‌تواند اطلاعات ما را جمع‌آوری کند و بفروشد.

آیا ما را ردیابی می‌کند؟

بر اساس یافته‌های pCloud، اینستاگرام داده‌هایی مانند تاریخچه‌ی مرورگر، موقعیت مکانی، میزان مصرف داده، مشخصه‌ها و محتوای بارگذاری شده در این پلتفرم را ردیابی می‌کند و به‌فروش می‌گذارد.

همچنین، مدت‌هاست کاربران آخرین فعالیت یکدیگر را در بخش پیام‌های دایرکت ببینند که این یعنی عادات استفاده‌ی آن‌ها از این پلتفرم هم قابل ردیابی و به‌ اشتراک گذاری است. البته می‌توان با رفتن به بخش Privacy در تنظیمات، گزینه‌ی Activity Status را غیر فعال کرد تا کاربران نتوانند آخرین فعالیت یکدیگر را مشاهده کنند.

این اتفاق بحث‌ برانگیز که خود فیسبوک مستقیما به آن اعتراف کرده، می‌تواند ابعاد گسترده‌تری داشته باشد. گزارش‌های مختلفی از کاربرانی هست که توانسته‌اند داده‌های جمع‌آوری شده توسط این شرکت را دانلود کنند به تاریخچه‌ی تماس و پیام‌ها در آن دسترسی پیدا کنند.

دیدگاه ها بسته شده است

تماس
آدرس